ZRÓB TEST
Znajdź najbliższy punkt konsultacyjno-diagnostyczny
Test na HIV
Jeżeli chociaż na jedno pytanie odpowiesz TAK, powinieneś zrobić test na HIV
- Czy miałeś/miałaś kontakt seksualny z osobą, która nigdy nie robiła testu na HIV i nie wie, czy jest zakażona, czy nie.
- Czy uprawiałeś/aś seks z osobą zakażoną bez prezerwatywy lub została ona uszkodzona?
- Czy miałeś /miałaś wielu partnerów/partnerek seksualnych?
- Czy przyjmowałeś/aś kiedykolwiek narkotyki w iniekcjach?
- Czy przebyłeś/aś chorobę przenoszą drogą płciową?
- Czy kiedykolwiek uprawiałeś seks bez prezerwatywy?
- Czy robiłeś tatuaż lub piercing bez użycia sterylnego sprzętu?
- Czy miałeś kiedykolwiek kontakt z cudzą krwią na uszkodzonej skórze lub błonach śluzowych?
- Czy uprawiałeś seks z kimś, kto odpowiedział TAK na jedno z powyższych pytań lub kimś, kogo przeszłości nie znasz?
NIE ZAKAZISZ SIĘ HIV PRZEBYWAJĄC Z KIMŚ W JEDNYM POKOJU, KINIE, NA BASENIE. OWADY (NP. KOMARY) I ZWIERZĘTA NIE PRZENOSZĄ HIV.
Drogi zakażenia HIV.
Są trzy drogi, którymi HIV się przenosi:
- Przez kontakty seksualne – udowodniono, że używanie prezerwatywy znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia HIV, ale muszą być spełnione następujące warunki: prezerwatywa powinna być dobrej jakości, musi zostać właściwie nałożona, a także podczas stosunku nie może się zsunąć ani uszkodzić. Nie należy stosować lubrykantów (nawilżaczy) na bazie tłuszczu, gdyż uszkadza on prezerwatywę.
- Przez krew – w sytuacji, w której zakażona krew dostanie się na uszkodzą skórę, błonę śluzową (do oka, nosa, jamy ustnej albo na narządy płciowe) lub zostanie wstrzyknięta podczas używania z innymi osobami tych samych igieł lub strzykawek (do podawania anabolików w zastrzykach lub środków psychoaktywnych).
- Przez matkę – jeżeli kobieta jest zakażona HIV może zakazić swoje dziecko podczas ciąży, porodu, karmienia piersią.
DLATEGO TAK WAŻNE JEST, ŻEBY KOBIETY PLANUJĄCE CIĄŻĘ LUB W NIEJ BĘDĄCE ROBIŁY TEST W KIERUNKU HIV. TEST POWINIEN ZROBIĆ RÓWNIEŻ PRZYSZŁY OJCIEC.
W sytuacji narażenia na zakażenie HIV (gwałt, korzystanie z igieł niewiadomego pochodzenia) natychmiast zgłoś się do szpitala zakaźnego prowadzącego terapię antywirusową.
Lista szpitali wraz z telefonami całodobowymi znajdziesz na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS
Im szybciej zareagujesz, tym masz większe szanse na uniknięcie zakażenia. Masz 48 godzin od zdarzenia (kluczowe są pierwsze 2-3 godziny) aby przyjąć leki antyretrowirusowe. Pamiętaj, liczy się czas!
Testy na HIV wykonywane są bezpłatnie, bez skierowania i anonimowo w punktach konsultacyjno–diagnostycznych (PKD).
Podczas badania zachowujesz anonimowość. Nie musisz podawać swojego imienia i nazwiska, nie zostawiasz żadnych danych ani swoich dokumentów. Musisz być pełnoletni. Na miejscu możesz skorzystać z pomocy doradcy, który pomoże ustalić, czy faktycznie mogło dojść do zakażenia i czy potrzebne jest badanie. W razie konieczności odpowie też na pytania dotyczące HIV i AIDS.
Test (tak zwany przesiewowy) polega na pobraniu niewielkiej ilości krwi, która potrzebna jest do wykrycia antygenu wirusa i przeciwciał skierowanych przeciw wirusowi.
Nie trzeba być na czczo. Wynik, w zależności od punktu diagnostycznego, dostępny jest następnego lub po kilku dniach.
Wynik ujemny
Wynik ujemny (negatywny/niereaktywny) testu przesiewowego oznacza, że w badanej krwi nie znaleziono przeciwciał przeciw wirusowi HIV ani antygenu wirusa.
Jeżeli przez 12 tygodni poprzedzających wykonanie testu nie było żadnych sytuacji, które mogłyby doprowadzić do zakażenia HIV, to wynik ujemny oznacza, że osoba nie jest zakażona HIV. Jeżeli jednak nie minęło 12 tygodni od ostatniego ryzykownego zachowania, badanie należy powtórzyć po tym okresie.
Wynik dodatni
Wynik dodatni (pozytywny/reaktywny) testu przesiewowego nie musi jeszcze oznaczać zakażenia wirusem HIV. Wynik może być spowodowany ciążą, ostrą infekcją wirusową, szczepieniami, chorobami autoimmunologicznymi.
Dodatni wynik testu przesiewowego nie jest wynikiem ostatecznym i zawsze musi być sprawdzony przy pomocy testu potwierdzenia (Western blot).
Test potwierdzenia wykonuje kilka specjalistycznych laboratoriów w Polsce. Nie powinno się wykonywać testu potwierdzenia bez wcześniejszego testu przesiewowego.
DODATNI WYNIK TESTU POTWIERDZENIA
Ten wynik jest potwierdzeniem, że u osoby badanej rozpoznano zakażenie HIV. Należy zgłosić się do poradni prowadzącej leczenie ARV. Rejestracja nie wymaga skierowania.