Szacuje się, że zakażonych wirusem HIV na świecie jest 37 mln osób. To tyle co populacja Polski. Co roku średnio przybywa 13 proc. nowych przypadków, a w ciągu ostatnich sześciu lat liczba zakażonych się podwoiła. Dzięki ogromnemu postępowi medycyny jaki dokonał się w tej dziedzinie, dziś choroba ze śmiertelnej zmieniła się w przewlekłą, a chorzy poddani odpowiedniej terapii mogą normalnie żyć nie obawiając się o swoje życie. Pomimo tego choroba nadal pozostaje tematem tabu.
Znikoma świadomość społeczna, narastające uprzedzenia i stereotypy prowadzą do stygmatyzacji i ostracyzmu społecznego, a w konsekwencji do dyskryminacji i wykluczenia z życia zawodowego i społecznego osób zakażonych. To z kolei powoduje, że większość osób uważa, że choroba ich nie dotyczy i nie wykonuje tekstów mających na celu szybkie wykrycie wirusa. W konsekwencji ogromny odsetek zakażonych nie wie, że jest nosicielem tego niebezpiecznego wirusa i zakaża kolejne osoby.
Portal jest elementem kampanii społecznej prowadzonej przez Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej . Ma na celu dostarczenie rzetelnej wiedzy na temat HIV i AIDS, a także popularyzowanie wykonywanie testów wykrywających wirusa.
Prowadzone w ramach portalu projekty edukacyjne mają także przełamywać tabu wokół choroby. Intencją organizatorów kampanii jest także wsparcie osób zakażonych i zebranie w jednym miejscu ważnych dla nich i ich bliskich informacji o chorobie.